Betine Sitesine Nasıl Ulaşırım?

Bilgi teknolojileri iletişim kurumu kapatılma kararını verdikten sonra, betine sitesine nasıl ulaşırım? Sorusu tabii ki gündeme gelecektir. Bu siteye erişim konusunda, aşağıda belirtilen yöntemleri tercih edebilirsiniz. Bu konuda takdir ya da bu konuda inisiyatif sizlere bırakılmıştır. Pratik, kolay yöntemler bulunmak ile birlikte, bahsedilecek bazı yöntemlerin ise, teknik bilgi içerdiği görülecektir.

Betine DNS  İle Erişim

Önce, pratik olmayan teknik yöntemlerden bahsedelim. Araştırma yapmanız gerekebilir. Eğer bu konu hakkında herhangi bir bilginiz bulunmuyor ise, internetten araştırma yapmanız gerekecektir. Betine DNS ile erişim yöntemini anlatalım. Bu kullandığınız cihazların internet bağlantı adından ve sunucu adreslerinden hareket edebileceğiniz bir yöntemi işaret etmektedir. Ancak cihazların bağlantı adını açmadan önce, internetten bir araştırma yapmalısınız. Açık halde bulunan sunucu adreslerini yani güncel, kullanılır sunucu adreslerini tespit edeceksiniz. Buradaki adres anlayışı, rakamsal değerlerden meydana gelmektedir. Bu adresleri bulduktan sonra, internet bağlantınızı açacaksınız. İnternet bağlantı adınızı görüp, özellikler bölümünden ilerleyeceksiniz. DNS sunucu adreslerinin olduğu sayfaya kadar erişim sağlayacaksınız. Burada gördüğünüz sunucu adreslerini yani rakamsal değerleri, internetten bulduğunuz adresler yani rakamsal değerler ile değiştirecek, sayfalara onay verip, kapatacaksınız. Siteyi açmaya çalıştığınızda, doğru güvenli adresi bulmuş iseniz, sitenin açıldığını göreceksiniz.

Betine VPN İle Erişim

Nasıl ulaşırım ya da siteyi nasıl açarım? Sorusunun diğer bir karşılığını da, betine VPN ile erişim meydana getirmektedir. Bu sistemde de yine bizzat kendiniz işlem yapmak zorunda kalacaksınız. Hemen Google Chrome üzerinden sizlere örnek verelim. İnternet sağlayıcınızı açın. Adres satırlarına bir şey yazmadan, ayarlar bölümüne gelin. Ayarlar bölümüne geldiğinizde, uzantılar şeklinde bir alt başlık olduğunu göreceksiniz. Buradan seçim işlemini yapın. Ekranın orta bölümüne bakın. VPN uzantısını görüyor iseniz, etkin kutusunu ya da butonunu işaretleyin. Böyle bir uzantı göremiyor iseniz, eklenti edinin yazısına gelin. VPN uygulamasını aratın ve işlemi yapın. Uygulamayı indirin ve kurun. Bunun akabinde de çalıştığını göreceksiniz.

Betine Yeni Adres İle Giriş

Yukarıda bahsettiğimiz yöntemler anlayacağınız üzere, az da olsa, teknik bilgi gerektirmemektedir. Tabii ki herkesin bu tip bilgileri bilmesi gibi bir durum söz konusu olmayabilir. Bu durumda, bu tip şahıslar, betine yeni adres ile giriş işlemini yapacaktır. Yeni adres nedir? Şirket tarafından yani siteyi işleten şirket tarafından hazırlanan, Türkiye için ve Türkiye benzeri ülkeler için devreye alınan bir adres anlamına gelmektedir.

Betine Giriş Adresi Nedir?

Peki şu an için betine giriş adresi nedir? Bir güncelleme yapılmış olmak ile birlikte, siz, siteye, kapatılan siteye erişim sağlamak istiyor iseniz, sizlere verdiğimiz link aracılığı ile hareket etme şansına sahip olacaksınız. Yapmanız gereken nedir? Yapmanız gereken, sadece ve sadece betine giriş adresi şeklinde link üzerinden tıklama işlemini yapmanız olacaktır. Doğrudan siteye erişim sağladığınızı göreceksiniz.

Betine Adresi Değişince Hesabım Ne Olacak?

Peki kapatılma kararı geldiğinde ya da betine adresi değişince hesabım ne olacak? Önemli olan nedir? İnternet sağlayıcılarında, adres satırları bölümüne yazılmış olan adresin değiştirilmesi değildir. Önemli olan, veri tabanında kayıt altında tutulan üyelik bilgileridir. Burada her türlü bilgi, ne kadar adres değişir ise değişsin, şifreleme programları aracılığı ile tutulmaya devam edilmektedir. Dolayısı ile adres değiştiği takdirde, aynı kullanıcı adı, aynı şifre bilgisi, aynı profil ile yeni adresi üzerinden, yeniden hesaba eriştiğinizi göreceksiniz. Yeniden üye olmak, hesap açmak ya da yeniden bilgi paylaşmak gerekmez. Daha önceki adrese gönderilmiş ise, aynı belgeleri tekrar tekrar göndermeye de gerek bulunmaz.

Betine Adresini Nasıl Bulabilirim?

Sizlere yöntemler dahil olacak şekilde, betine sitesine nasıl ulaşırım? Sorusunun karşılığı yazı içeriğinde anlatılmıştır. Teknik yöntemler ile uğraşmak istemeyenler için yeni giriş adresinden bahsedilmiştir. Peki betine adresini nasıl bulabilirim? Bu yazıda aslında sizlere bahsettik. Sizler için hazırlamış olduğumuz giriş adresi, yeni giriş adresi gibi ifadeler üzerinden seçim işlemini yapar iseniz, siteye erişim sağladığınızı  görürsünüz. Bunun farklı bir yöntemi daha bulunmaktadır. Bu yöntem nedir? Arzu eder iseniz, bu sitenin hazırladığı Türkçe paylaşım, yayın yaptığı, Facebook gibi, Twitter gibi resmi sosyal medya hesaplarına girebilir ya da takip edebilirsiniz. Bu sosyal medya hesapları üzerinden de yeni adresi, güncel adresi anında elde etmeniz mümkün olacaktır. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*